FIFA 2018 un bitkoini bija surogātpasta un pikšķerēšanas galveno tematu vidū 2017. gadā

Attēlu rezultāti vaicājumam “bitkoini”

Kaspersky Lab pārskats “Surogātpasts un pikšķerēšana 2017. gadā” liecina, ka pēdējos 12 mēnešos noziedznieki ir sekojuši līdzi pasaules notikumiem un izmantojuši populārākos tematus, piemēram, FIFA 2018 un bitkoini, lai piemuļķotu lietotājus un nozagtu viņu naudu vai personisko informāciju.

Surogātpasta izplatītāji ir izrādījušies rūpīgi izpildītāji, kas vienmēr seko līdzi pasaules problēmām un svarīgiem notikumiem visā pasaulē ar vienu galveno mērķi – piesaistīt un izmantot upuru uzmanību. Kaspersky Lab nepārtrauktais surogātpasta un pikšķerēšanas darbību pētījumus apstiprina, ka surogātpasta izplatītāju paņēmieni ir efektīvi, jo lietotāji kļūst arvien neuzmanīgāki, bet pieaug viņu beznosacījumu uzticēšanās. Kopā šie faktori nozīmē, ka ļaudis visdrīzāk sekos melīgiem norādījumiem.

Kamēr pasaule 2017. gadā intensīvi gatavojās FIFA pasaules kausa izcīņai 2018. gadā, surogātpasta izplatītāji aktīvi izsūtīja saistītas e-vēstules. Tā viņi nosūtīja upuriem krāpnieciskas ziņas ar čempionāta oficiālajiem logotipiem, ietverot rīkotāju un sponsoru zīmolu informāciju, un informēja lietotājus par laimestiem loterijā un pat solīja viņiem brīvbiļetes.

Cits aktuāls surogātpasta un pikšķerēšanas temats 2017. gadā bija kriptonauda, jo krasi pieaugusi bitkoinu cena. Kaspersky Lab pētnieki jau iepriekš konstatēja ar blokķēdes tematu saistītu triku pieaugumu 2017. gada trešajā ceturksnī. Gada beigās tika novērots plašs surogātpasta rīku arsenāls.

Kaspersky Lab atklājumi liecina, ka noziedznieku izmantotie triki ir, piemēram, par kriptonaudas biržām nomaskētas tīmekļa vietnes un viltus pakalpojumi, kas piedāvā mākoņieguvi, tas ir, specializētu datu centru nomu. Taču lietotāji vienmēr kļūst par cietušajiem, kas zaudē, nevis nopelna naudu. Arī tradicionālākās krāpšanas shēmās, piemēram, viltus loteriju laimestos, noziedznieki par ēsmu ir sākuši izmantot bitkoinus, un līdztekus uzlauztām adrešu datubāzēm, kas tiek reklamētas ar surogātpasta starpniecību, iegādei tiek piedāvātas arī datubāzes ar kriptonaudas lietotāju e-pasta adresēm, solot lieliskas iespējas.

Turklāt noziedznieki ar mēstulēm ir izplatījuši dažādu veidu ļaunprogrammatūras, nomaskējot tās par bitmonētu ieguves utilītprogrammām vai kriptonaudas tirdzniecības norādījumiem, tomēr svarīgi, ka retāk nekā iepriekšējā gadā mēstulēs ir konstatēti izspiedējvīrusi, kuru izstrādātāji pieprasa izpirkuma maksu bitkoinos.

Kopumā vidējais surogātpasta apjoms 2017. gadā ir samazinājies līdz 56,63 %, kas ir par 1,68 procentpunktiem mazāk nekā 2016. gadā. Vienlaikus ir pieaudzis pikšķerēšanas uzbrukumu skaits – Kaspersky Lab pretpikšķerēšanas sistēma Kaspersky Lab lietotāju datoros tika aktivizēta 246 231 645 reizes, kas ir gandrīz par 59 % vairāk nekā 2016. gadā.

Surogātpasta īpatsvars e-pasta datplūsmā 2017. gadā

“Lai gan 2017. gadā esam novērojuši nelielu surogātpasta aktivitāšu samazināšanos, gada laikā surogātpasta izplatītāji nelaida garām nevienu iespēju nozagt lietotāju personisko informāciju, sekojot līdzi visam, kas notiek pasaulē. Kad notiek sporta sacensības, piemēram, gaidāmā FIFA pasaules kausa izcīņa vai citas, viņu aktivitāte tikai pieaugs,” sacīja Kaspersky Lab surogātpasta analīzes speciāliste Darja Gudkova.

“Turklāt 2018. gadā mēs prognozējam ar kriptonaudu saistīta surogātpasta un pikšķerēšanas turpmāku attīstību un pieaugumu ar lielāku kriptonaudas daudzveidību līdztekus bitkoiniem, kas tika plaši izmantotas pagājušajā gadā, kā arī mākslīgas cenu paaugstināšanas shēmām.”

Lūk, citas svarīgas 2017. gada tendences un statistika, kam pievērš uzmanību Kaspersky Lab pētnieki.

• Vispopulārākais surogātpasta avots bija ASV (13,21 %), kam sekoja Ķīna (11,25 %) un Vjetnama (9,85 %). Citas pirmā desmitnieka valstis ir Indija, Vācija, Krievija, Brazīlija, Francija un Itālija.

• Ar ļaunprātīgām mēstulēm visvairāk ir uzbrukts Vācijai (16,25 %) – ir novērojams neliels 2,12 procentpunktu pieaugums salīdzinājumā ar 2016. gadu. Citas pirmā desmitnieka valstis ir Ķīna, Krievija, Japāna, Apvienotā Karaliste, Itālija, Brazīlija, Vjetnama, Francija un Apvienotie Arābu Emirāti.

• Vislielākais pikšķerēšanas skarto lietotāju īpatsvars bija Brazīlijā (29,02 %). Kopumā ar pikšķerēšanu tika uzbrukts 15,9 % Kaspersky Lab izstrādājumu unikālo lietotāju visā pasaulē.

Kaspersky Lab iesaka mājas lietotājiem instalēt uzticamu drošības risinājumu, piemēram, Kaspersky Total Security, kas spēj atklāt un bloķēt pikšķerēšanas uzbrukumus un surogātpastu savrupos e-pasta klientos.

Uzņēmumiem ir ieteicams izmantot drošības risinājumus ar specializētām funkcijām, kas ir paredzētas pikšķerēšanas, ļaunprātīgu pielikumu un surogātpasta noteikšanai un bloķēšanai. Uzņēmumi var aizsargāt vietējās e-pasta sistēmas ar mērķlietotnēm, kas ir ietvertas komplektā Kaspersky Endpoint Security for Business.

Šogad mēs piedāvājam jaunu izstrādājumu Kaspersky Security for Microsoft Office 365, lai palīdzētu klientiem paplašināt aizsardzību līdz mākonī izvietotajam pasta pakalpojumam Exchange Online, kas ir ietverts komplektā Microsoft Office 365.

Uzziniet vairāk par surogātpastu un pikšķerēšanu 2017. gadā vietnē Securelist.com.

Par Kaspersky Lab

Kaspersky Lab ir starptautisks uzņēmums, kas jau 20 gadus strādā informācijas drošības jomā. Dziļas speciālās zināšanas un uzņēmuma divdesmit gadu pieredze veido pamatu aizsardzības risinājumiem un pakalpojumiem, kas nodrošina uzņēmumu, izšķirīgi svarīgas infrastruktūras, valsts iestāžu un mājas lietotāju drošību visā pasaulē. Kaspersky Lab plašais piedāvājumu klāsts ietver progresīvus izstrādājumus galiekārtu aizsardzībai, kā arī vairākus specializētos risinājumus un pakalpojumus cīņai ar sarežģītiem un nepārtraukti evolucionējošiem kiberdraudiem. Kaspersky Lab tehnoloģijas aizsargā vairāk nekā 400 miljonus lietotāju un 270 tūkstošus korporatīvo klientu, palīdzot saglabāt tiem svarīgo.

Pievienot komentāru